Какво е ситопечат?


Краткият отговор е технология за печат.


По-обстойният отговор ще разгледаме в следващите редове.

Исторически погледнато,  ситопечатът е много стара техника за отпечатване на изображение върху хартия или текстил. Още в Древен Китай, около 1000 години Пр.Хр., се среща техника , която наподобява ситопечата. Изкуството на печата на изображения е било занаят, който се е предавал от поколение на поколение. Майсторите на това древно изкуство били с висок статут в обществото и се радвали на голямо уважение сред народа. С течение на годините ситопечатът се възприема от множество култури  в Азия и най-вече в Япония. 

Изтокът пази тайните на ситопечата доста дълго време, защото за пътя му в Европа и Америка има данни чак от 18-ти век с течение на стоковия и културен обмен с Азия. 

Често възниква въпросът - " Как може една толкова древна техника на отпечатване на изображение да продължава въобще да се споменава в днешно време и да бъде рентабилна и актуална ? "

Може би част от отговора на този въпрос се крие в използваните мастила. Едва ли има друг печатарски процес, при който може да се използва такава голяма гама от мастила и да се получава качествено изображение както при ситопечата. 

Мастилата са различни за повечето продукти,  различни са за текстил, хартия, пластмаса. Те имат своите особености, но самата техника на ситопечата предлага голямо приложение в модерния свят.

Цветове.

Известно е, че  производителите на мастила предлагат рецептури за получаване на стотици дори и хиляди цветове чрез смесване на нюанси .

Известно е, че  когато например синият цвят се смеси с жълтия синият пигмент отразява светлинни лъчи, но те се филтрират през жълтия пигмент и така се получава зеленият цвят .

В самата основа на процеса на ситопечата стои  ситото и то не случайно.

Принципно ситопечатът е подходящ за печат на сравнително гладки повърхности .

Ситото - това е фина мрежа,  която е опъната около твърда рамка. Тя може да е от дърво или от метал .

Подготовката на ситото изглежда по следния начин - на първо място се принтира медия, съдържаща изображението, което желаем да отпечатаме . 

Ситото се залива със светлочувствителна емулсия, на която се поставя принтираното изображение.  След това ситото се изпича на UV светлина, а може и на слънце, но става доста по-бавно. На мястото, на което е бил поставен принтираният отпечатък,  светлочувствителната емулсия остава мека,  а на останалото място е твърда . Ситото се измива като меката част на емулсията се отмива и през дупчиците в ситото става възможно преминаването на пигмента върху това, което сме решили да печатаме - тениската например.  По този начин се подготвя сито за всеки цвят, който желаем да отпечатаме . За да се пренесе мастилото върху тениската, през ситото се използва ракел. Когато е необходимо да се нанесат няколко цвята се използва ситопечатен карусел. Той държи ситата в удобно вдигнато положение и позволява всеки цвят да бъде нанесен изключително бързо . 

Поради тази причина ситопечатът е изключително използван в печата на тениски и текстил от всякакъв вид. Той осигурява качествено изображение, което е изключително трайно и безвредно за хората. Най-често ситопечатът на тениски и текстил се използва, когато са необходими големи тиражи за кратко време и изгодна цена . 



Ако желаете да ни попитате нещо или да напечатаме продукт, моля изпратете ни запитване и ние ще се свържем с Вас при първа възможност !